Çocuğun dişlerini kendi fırçalaması yeterli mi?

pedodonti2Çocukların 9 yaşına kadar motor fonksiyonları tam olarak gelişmediğinden fırçalamayı tek başına etkin olarak yapmaları beklenmemelidir. 9 yaş öncesi nasıl çocuk kendi başına banyo yapamıyorsa dişlerini de fırçalayamaz. Ancak elbette ki çocuğun fırçalamayı alışkanlık edinebilmesi için ilk önce kendi fırçalamasına izin verilmeli ancak daha sonra kesinlikle ebeveynler asıl etkin fırçalamayı yapmalıdırlar.

Diş fırçasının ağza girmesi etkin bir fırçalama için yeterli değildir. Diş hekiminizden kendinizde ve çocuğunuzda uygulayacağınız doğru fırçalama tekniği öğretmesini isteyiniz.

Bireyler alışkanlıklarını erken yaşlarda kazanmaktadırlar. Çocuğunuzun diş fırçalama alışkanlığını kazanması için öncelikli olarak siz kendi dişlerinizi fırçalayarak onlara örnek olmalısınız.

Çocuğunuzun dişlerini günde kaç kez fırçalamalısınız?

Her ne kadar çocukların öğünleri yetişkinlere göre daha sık aralıklarla olsa da sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yapılacak etkin bir diş fırçalama çürük oluşumunu önlemek için yeterli olacaktır. Özellikle geceleri tükürük akışı azaldığından dişler çürüğe daha hassas hale gelir bu nedenle gece yatmadan önce dişlerin fırçalanmasına özen gösterilmelidir.