Çocuğunuzun beslenmesinde nelere dikkat etmelisiniz?

cocuk_sekerBeslenme; çürük oluşumunda birincil derecede öneme sahip bir etkendir. İlk olarak anne sütü de dahil her tür besinin eğer dişler fırçalanmazsa çürük yaptığı unutulmamalıdır.

Ancak özellikle bebeklerin gece beslenmesi, biberona şeker, bal, pekmez gibi tatlandırıcıların katılması, aynı şekilde emziğin tatlandırılması bebeğinizin dişlerinde çürük oluşma şansını ve bu çürüklerin hızını arttıracak bir durumdur.

Bu yanlış beslenme tarzı çocukların dişlerinin erken yaşta hızla çürümesine ve "biberon çürüğü" adını verdiğimiz tablonu oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle bebeklik döneminde biberonla verilen sütün şekerli gıdalarla tatlandırılmasından mümkün olduğunda uzak durmak gerekmektedir.

Okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarda beslenmede dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

Şekerli, yapışkan çikolata benzeri veya asitli yiyecek ve içeceklerin olabildiğince azaltılması gerekmektedir. Ancak elbette bu yiyecekler tamamen kısıtlanamayacağından ana öğünlerin hemen ardından verilmesi ve daha sonra dişlerin fırçalanması önemlidir.

Ara öğünlerde de daha çok yumurta, et, peynir, süt, taze sebze ve meyve gibi besinlerin tüketilmesi uygundur. Her ara beslenme sonrası dişlerin fırçalanması ideal olandır. Bu konuda çocuğunuzun gittiği kreşle yada bakan kişi ile konuşarak fırçalamaya özen göstermelerini isteyebilirsiniz. Ancak eğer fırçalama olanağı yoksa hiç olmazsa çocuğunuzun ağzını çalkalamasını ve şekersiz sakız çiğnemesini öğütleyebilirsiniz.