Süt dişlerinin zamanında çıkması önemli midir?

Bebekler dişli doğar mı?

Her ne kadar süt dişleri bebek 6-8 aylıkken çıkması normal sayılsa da bu zaman çocuktan çocuğa genetik etkenlere bağlı olarak değişebilmektedir. Diş çıkmasında görülen 1-2 ay gibi erken sürme ya da sürmede gecikme sorun olmazken daha uzun sürelerde görülen değişiklikler çeşitli sorunlara yol açabilmektedir.

Bebeklerde erken diş çıkmasına ya da ağzında dişle doğmasında karşılaşılan en büyük problem beslenme problemidir. Dişli doğan bebeklerde annenin memesini bu diş tahriş edeceğinden emzirme sorunları yaşanır. Ayrıca doğumda ağızda bulunan dişler çoğunlukla fazla diş olup köksüzdürler ve sallanırlar. Bu da çocuğun emme hareketi sırasında dişin yerinden çıkması ve çocuğun bu dişi yutması ya da akciğerine kaçırması gibi riskler taşır.

Dişlenmede görülen gecikme ise katı gıdaya geçilen dönemde bebeklerde beslenme problemleri yaşanmasına neden olur. Uzun süreli sürme gecikmelerinin altında çocukta var olan farklı bir sistemik ya da genetik hastalık yatabilmektedir.

Bu nedenlerle diş çıkma zamanıyla ilgili sorunlarda pedodontiste başvurmak olası sorunların erken teşhisi ve tedavisi için gereklidir.